Jak dopisać się do rejestru wyborców i poprzeć wniosek o referendum w sprawie odwołania Jacka Sutryka z funkcji? Zwracamy się dzisiaj przede wszystkim do osób, które będąc mieszkańcami naszego pięknego miasta, pragną poprzeć inicjatywę referendalną dotyczącą odwołania Prezydenta Jacka Sutryka, ale z różnych powodów nie dopełnili dotychczas formalności umożliwiających udział w wyborach i lokalnych referendach w miejscu swojego aktualnego zamieszkania.

W odpowiedzi na zadawane nam często pytania zwracamy uwagę, że aby móc podpisać się pod lokalną inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Prezydenta Jacka Sutryka, należy być ujętym w stałym rejestrze wyborców miasta Wrocławia.

Sprawdzenie wpisu do rejestru wyborców

– Jeśli jesteś zameldowany na pobyt stały we Wrocławiu, powinieneś być też automatycznie wpisany do rejestru wyborców.

– Jeżeli ktoś nie ma meldunku na pobyt stały we Wrocławiu, to koniecznie musi złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

Jednocześnie zachęcany wrócić pamięcią do poprzedniego roku i przypomnieć sobie gdzie się głosowało w niedawnych wyborcach samorządowych.

Jeśli z różnych przyczyn nie jesteście pewni, gdzie jesteście wpisani do rejestru wyborców lub pod jakim adresem figuruje Wasz wpis, możecie to szybko sprawdzić za pomocą aplikacji mObywatel

  1. a) W aplikacji wybierzcie usługę „Wybory”.
  2. b) Następnie przejdźcie do zakładki „Twoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców”.
  3. c) Tam znajdziecie informacje o swoim prawie wyborczym oraz adresie przypisanym w rejestrze.

Dzięki tej funkcji możecie upewnić się, czy jesteście ujęci w rejestrze wyborców oraz pod jakim adresem. Jest to istotne, ponieważ dane te muszą być zgodne z informacjami podawanymi na karcie poparcia referendum.

Złożenie wniosku

Wniosek można złożyć tradycyjnie w formie papierowej w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego Wrocławia, ul. G. Zapolskiej 4, w godzinach pracy urzędu: poniedziałek-piątek, 8:00-15:00.

Zachęcamy jednak do szybszej metody, która trwa zaledwie kilkanaście minut. Stosowny wniosek można też złożyć elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP  z wykorzystaniem profilu zaufanego, który umożliwia potwierdzenie tożsamości w systemach elektronicznych administracji publicznej.

Odwiedźcie stronę epuap.gov.pl i zalogujcie się, korzystając z profilu zaufanego, np. przez swoją bankowość elektroniczną.

W sekcji „Katalog spraw” wpiszcie frazę „Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców” i wybierzcie odpowiednią usługę.

Uzupełnijcie wszystkie wymagane pola, podając dane zgodne z wcześniej przygotowanymi dokumentami.

Do wniosku konieczne jest też załączenie odpowiednich dokumentów tj.:

    • kopii ważnego dokumentu tożsamości
    • oraz dowodu potwierdzającego stałe zamieszkiwanie pod wskazanym adresem we Wrocławiu. Może to być:
      • Tytuł prawny do lokalu (np. akt notarialny, umowa najmu).
      • Potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy.
      • Oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym zamieszkujesz, potwierdzające Twój pobyt w lokalu, wraz z dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do tego lokalu.
      • Inne dokumenty potwierdzające związek z lokalem, w którym ma nastąpić wpisanie do rejestru wyborców, np. rachunki za media.

Po wypełnieniu formularza i załączeniu niezbędnych dokumentów, podpiszcie wniosek elektronicznie, korzystając z profilu zaufanego, i wyślijcie go do Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Decyzja i późniejsze uprawnienia:

Urzędnik zweryfikują otrzymany wniosek i decyzja o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców powinna zostać wydana w ciągu 5 dni od złożenia wniosku, przeważnie trwa to jednak znacznie krócej.

Po uzyskaniu wpisu do rejestru wyborców będziesz uprawniony do udziału w wyborach oraz do podpisywania lokalnych inicjatyw referendalnych, takich jak wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Prezydenta Miasta w swoim obecnym miejscu zamieszkania we Wrocławiu.

Ważna uwaga, do lokalnego rejestru wyborców mogą się też dopisać obywatele krajów Unii Europejskiej oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Pamiętaj mieszkanko / mieszkańcu, że udział w inicjatywach obywatelskich, takich jak referendum, to ważny element demokracji lokalnej. Dbając o dopełnienie formalności związanych z wpisem do rejestru wyborców, zyskujesz możliwość aktywnego wpływu na sprawy swojego miasta.

Procedura poparcia referendum

Obecne przepisy niestety nie przewidują możliwości poparcia referendum w formie elektronicznej przez Internet. Dlatego konieczne jest osobiste wypełnienie i złożenie papierowej karty poparcia.

– Odwiedźcie oficjalną stronę stowarzyszenia www.SOSWROCLAW.PL

– Na stronie znajdziecie przycisk Pobierz kartę do zbierania podpisów”, skąd możecie pobrać, a następnie wydrukować kartę.

    • Wpiszcie swoje dane osobowe
    • Podajcie adres zamieszkania zgodny z rejestrem wyborców.
    • W poszczególne kratki wprowadźcie numer PESEL.
    • Następnie datę złożenia podpisu, która musi być przynajmniej dniem złożenia wniosku o dopisanie do rejestru wyborców lub późniejsza.
    • Nie zapomnijcie też o podpisie, który powinien być względnie czytelny.

– Złożenie wypełnionej karty:

    • Wypełnioną kartę możecie dostarczyć osobiście do Biura „SOS Wrocław” mieszczącego się w budynku NOT przy ul. Piłsudskiego 74, pokój 234.
    • Alternatywnie, możecie przekazać kartę wolontariuszowi spotkanemu na ulicy. Informacje o miejscach, gdzie będą dostępni wolontariusze, są codziennie aktualizowane na profilu Facebook oraz stronie WWW Komitetu

Znaczenie każdego podpisu

Każdy pojedynczy podpis ma ogromne znaczenie w tej demokratycznej inicjatywie referendalnej. Wasze zaangażowanie i wsparcie mogą przyczynić się do osiągnięcia znaczącej liczby zebranych podpisów, co jest kluczowe dla powodzenia całej inicjatywy. Pamiętajcie, że razem mamy realny wpływ na przyszłość naszego miasta.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Wrocławia do aktywnego udziału w tej inicjatywie referendalnej i dziękujemy za Wasze wsparcie.